Kdo je kdo? Fyzioterapeut vs. masér.

22.11.2017

   Fyzioterapeut a masér jsou dva rozdílné pojmy. Masérem se může stát kdokoliv bez předchozího zdravotnického vzdělání. Podmínkou je absolvování několikadenního rekvalifikačního kurzu, kde se zájemci seznámí se základní anatomií a učí se prakticky používat masážní hmaty. V základním "balíčku" je pro maséry většinou připravena sportovní, regenerační a rekondiční masáž. Hlavním účelem a cílem masáže je práce se svaly, uvolnění jejich zvýšeného napětí a s tím související regenerace klienta. Existuje mnoho doplňkových školení a kurzů, kterými mohou maséři rozšířit své znalosti a nabídku služeb. Další vzdělávání je ale pouze v rukou daného maséra. Nepodléhá dozoru žádné oborové organizace.

   Fyzioterapeutem se může stát také téměř kdokoliv. Podmínky jsou ovšem složitější. Vzdělávání fyzioterapeutů se v posledních dvaceti letech významně proměnilo. Zvyšující se nároky na odbornost i schopnosti studium prodloužily a zintenzivnily. Nejdříve bylo vzdělávání poskytováno na středních zdravotních školách. Poslední ročníky oboru fyzioterapeut/rehabilitační pracovník byly takto otevřeny v devadesátých letech. Fyzioterapeuti se také vzdělávali na vyšších zdravotnických školách. Absolventy tohoto tříletého oboru dnes najdete na pracovištích nejrůznějších druhů s titulem Dis. (diplomovaný specialista). Od roku 2008 je vzdělání možné pouze na vysokých školách. V dnešních definicích se pak jako fyzioterapeut označuje člověk, který má podle zákona č. 96/2004 Sb. vystudován tříletý bakalářský (Bc.) či navazující dvouletý magisterský (Mgr.) program fyzioterapie na vysoké škole. Během studia nedochází k žádné specializaci. Absolventi by měli mít v podstatě podobné znalosti. Samozřejmě jsou zde jisté rozdíly. Každá škola může preferovat jiné metody nebo má jiný přístup k praxi studentů apod. Škola je základ, ovšem bez následného vzdělávání na školeních a kurzech to nejde. Lidské tělo je složitý komplex vyžadující neustálé doplňování informací a nových znalostí.

Co vlastně fyzioterapeut dělá.

   A teď to nejdůležitější. Co je vlastně náplní práce fyzioterapeuta. Po celou dobu vzdělávání se studenti seznamují s fungováním lidského organismu na nejrůznějších úrovních. Zjednodušeně se dá říci, že se učí, co všechno a jakým způsobem může ovlivnit (negativně i pozitivně) fungování těla, zejména pak pohybového aparátu. Základem jsou samozřejmě důkladné znalosti anatomie, dále pak fyziologie a patofyziologie, kineziologie, vyšetřovacích metod, fyzikální terapie, ortopedie a traumatologie, neurologie, chirurgie a spousty, opravdu spousty dalších. Významnou složkou studia je praktický nácvik získaných znalostí a dovedností nejdříve mezi studenty a poté i na odborných praxích v nemocnicích, lázních nebo třeba ambulantních pracovištích.

   Fyzioterapeut pracuje na všech úrovních pohybového aparátu. Nestará se pouze o svaly, ale pracuje také se všemi měkkými tkáněmi, klouby, kostmi, vnitřními orgány a nemůžeme opomenout nervový systém. Snaží se odhalit primární příčiny obtíží pacienta a využitím nejrůznějších technik tyto problémy odstranit, nebo alespoň zmírnit. Využívá k tomu měkké techniky (nezaměňovat s masáží), mobilizace kloubů, kinezioterapie (léčba pohybem), kinesiotaping (aplikace pružných pásek) a dalších. Během své praxe terapeuti absolvují mnoho odborných kurzů, kterými zvyšují svou kvalifikaci a prohlubují své znalosti. Proto má každý svůj osobitý přístup a také způsob práce. Pro fyzioterapii platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Najít terapeuta, který Vám bude vyhovovat a jeho práce bude přínosem pro oba, může být někdy pěkný oříšek.

Co pro Vás může fyzioterapeut udělat?

   V první řadě je třeba si uvědomit, že Vaše zdraví by nemělo být závislé na nikom jiném, než na Vás. Samozřejmě mimo vážná zdravotní onemocnění, která vyžadují pravidelné podávání léků a dohled lékaře. Proto je práce fyzioterapeuta hlavně o tom, aby našel místo problému a pomohl Vám a Vašemu tělu, jak se s tímto problémem vypořádat. Pomáhá tělu uzdravit se, nastartovat proces tzv autoreparace. Pro úspěšnou terapii je tedy nutná aktivní účast klienta. Terapeut Vám ukáže jak, většina práce je ale na Vás.

   Výčet diagnóz, které je možné pomocí fyzioterapie ovlivnit je dlouhý jako pohádky tisíce a jedné noci. Uvedu například bolesti zad, bolesti a točení hlavy, bolesti zubů, pískání v uších, bolesti malých i velkých kloubů, poúrazové a pooperační stavy, gynekologické obtíže jako je například bolestivá menstruace nebo funkční sterilita, skoliózy a vadné držení těla, plochonoží a mnoho dalších.

Kdo není fyzioterapeut.

   Fyzioterapeut není lékař (jedná se o nelékařský zdravotnický obor). Nemůže předepisovat léky, speciální vyšetření (rentgen apod.) ani kompenzační pomůcky, jako jsou například ortézy. Může Vám pouze z pohledu své odbornosti doporučit, jaké pomůcky si pořídit nebo k jakému lékaři specialistovi se vzhledem k Vašim obtížím objednat. Fyzioterapeut také není masér. Proč tedy masíruje? To, že fyzioterapeut není masér neznamená, že nemůže masáž použít. V rámci studia se terapeuti seznamují nejen s hmaty klasické masáže a jejich využití ve sportu a regeneraci, ale také s reflexními masážemi. Většina terapeutů pracujících za přímou platbu klientů masáže využívá. Existuje totiž spousta klientů, kteří mají zájem o masáž, zároveň však chtějí mít jistotu, že jim "neodborně" provedená masáž neublíží. Většina problémů pohybového aparátu má poměrně složité příčiny a masáž k jejich odstranění nestačí. Pokud dochází klient k fyzioterapeutovi, má možnost zjistit, kde je příčina problému a jak s ní pracovat. Občasná masáž pak může být brána jako doplňková terapie nebo prevence.

Pár slov závěrem.

   Ať už jde o maséry, nebo fyzioterapeuty, vyšší vzdělání s titulem nebo větší množství absolvovaných kurzů samo o sobě nezaručuje kvalitnější péči a větší šikovnost. To, že na jmenovce na dveřích chybí vedle jména titul, neznamená automaticky horší péči. Někdy je tomu právě naopak. Fyzioterapie je hodně o technice. Špatná technika manuálního kontaktu s pacientem vyčerpá i sebesilnějšího muže. Naopak "křehká" terapeutka s drobnými prstíky může klidně pracovat s pořádným kusem mužského a nemusí se tím nechat vyčerpat do bezvědomí. Šikovný terapeut si vždy dokáže poradit a pružně se přizpůsobovat momentálním možnostem a situacím.

Fyzioterapie je umění. Umění založené na znalostech, zkušenostech a dovednostech. Ve správných rukou dokáží metody fyzioterapie až neuvěřitelné věci.

© 2017 Fyzioterapie pro Vás
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!